
Jövőre feltehetően többet fizetünk majd a kenyérért és a pékáruért. Ennek oka azonban nem az alapanyagok vagy az energia drágulásában keresendő, hanem a pékségek növekvő bérköltségeiben, a járvány miatti fokozott higiéniai követelményekben, valamint a kormány kiszámíthatatlan intézkedéseiben.
Mindezt a Szlovákiai Pékek, Cukrászok és Tésztagyártók Szövetségének ügyvezető igazgatója, Milan Lapšanský közölte. Hozzátette, hogy a koronavírus negatív hatásainak ellensúlyozására szánt mentőcsomagok osztásakor az állam nem gondolt a pékekre és külföldi kollégáikkal ellentétben egyéb támogatásban sem részesítette őket.
Mint mondta, jelenleg is zajlanak az ártárgyalások a pékségek hálózatán belül.
„Idén folyamatosan nőtt a ránk nehezedő nyomás a járványhelyzet, a pékáru ára és a növekvő bérköltségek, s a kisvállalkozók, így a pékek, a cukrászok és a tésztagyártók növekvő adóterhei miatt.
Az állam részéről nem érkezett segítség a stratégiai szempontból meghatározó pékiparba, szemben a külföldi példákkal. A pékek már harmadik éve próbálnak igazságos értékesítési árakat kialkudni, legalább a termelés gazdasági költségeinek megfelelő szinten"– ismertette Milan Lapšanský.
Idén a pékekre is súlyos terhet rótt a járványhelyzet, mely több százezer eurós nagyságrendű pluszkiadásokat jelent. Ezek a higiéniai intézkedések, a dolgozóik saját tesztelése, s a tesztelés miatti mozgáskorlátozással összefüggő logisztikai költségek. Az állam viszont kihagyta a pékeket a járvány miatt az élelmiszerágazat megsegítésére szánt összeg elosztásából.
„Annak ellenére, hogy a pékipari alkalmazottak az első vonalban voltak, nem részesülhettek Covid-segélyben és a munkahivatal támogatási eszközeiből sem. A pékek számára nem marad más lehetőség, mint az, hogy a megnövekedett kiadásaikat átvetítsék az értékesítési áraikra, úgy, hogy azok legalább a gyártási költségeket fedezzék" – tette hozzá Lapšanský.
Szövetségük vezetősége ezen a héten tárgyal a mezőgazdasági tárca képviselőivel a pékek jövőbeni támogatásának lehetőségeiről.
„Reményekkel tölt el bennünket Martin Fecko mezőgazdasági államtitkár kijelentése, aki még szeptemberben kilátásba helyezte, hogy a pékek támogatását más módon oldják meg. Ezért bízunk benne, hogy a minisztérium év végéig megoldást kínál számunkra, melynek előkészítésében mi is készek vagyunk segíteni. Egyúttal azt várjuk, hogy az állam kihasználja a törvényes kereteket a termelésünk gazdasági költségeinek megtérülésére. Állami segítség nélkül a szlovák pékipart csőd fenyegeti" – tette hozzá Lapšanský.
A Szlovákiai Pékek, Cukrászok és Tésztagyártók Szövetsége az ország minden szegletéből egységbe tömöríti a gyártókat. Csaknem 500 tagja van, az egyéni vállalkozóktól kezdve a nagy pékségekig. Tagjai naponta biztosítják a lakosság pékáru- és kenyérfogyasztásának zömét és több mint 12 ezer dolgozót foglalkoztatnak.
(Webnoviny.sk)
Fotó: Pravda
SZMKT
Partnereink
- Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara
- Magyar Közgazdasági Társaság
- Romániai Magyar Közgazdász Társaság
- Vajdasági Magyar Közgazdasági Társaság
- Kárpátaljai Magyar Vállalkozók Szövetsége
- Vállalkozók Szövetsége
- Selye János Egyetem Gazdaságtudományi Kara
- Balassi Intézet - Pozsonyi Magyar Intézet
- Szlovákiai Magyarok Kerekasztala
- II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola
- VITEA Alapítvány
- Információs Társadalomért Alapítvány
- Pest Megyei és Érd Megyei Jogú Városi Kereskedelmi és Iparkamara
- Komárom-Esztergom Megyei Kereskedelmi és Iparkamara
- Győr-Moson-Sopron Megyei Kereskedelmi és Iparkamara
- Gazda Polgári Társulás
- Csemadok
- Fórum Kisebbségkutató Intézet
- FELVIDÉK.ma
- Nemzetstratégiai Kutatóintézet
Friss híreink
- Jövőre drágulhat a kenyér és a pékáru
- Karácsony előtt kerüljük a meggondolatlan költekezést!
- Látszólag apró tételeken is százezreket spórolhatnak a cégek
- Chilis siker a tengerentúlon
- A köztisztségviselők vagyonbevallásaiból szinte semmi sem derül ki
- Befagyasztják a minimálnyugdíjakat
- Megvesszük a beruházókat?
- A jövő évtől a Munka Törvénykönyve pontosítja az otthonról végzett munka feltételeit
Tőzsde
