
A koronavírus-járvány miatt a fogtechnikusok egyre több munkától esnek el, sokan pedig már a rendelőik bezárására kényszerültek. Az egyszerű polgár számára így a fogpótlás, vagy akár a műfogsor javítása egyre nagyobb nehézségekbe ütközik.
Ebben a helyzetben szükséges volna legalább az alapfokú sürgősségi ellátását biztosítani, ezért a Szlovák Fogtechnikusok Kamarája (Slovenská komora zubných technikov) arra kéri az egészségbiztosítókat, hogy nagyobb mértékben támogassák a fogpótlások elkészítését. A fogtechnikusok mára csaknem munka nélkül maradtak, helyenként kétharmaddal is csökkent a szolgáltatásuk iránti kereslet.
„Más szakmákhoz képest a fogtechnikusok, annyi támogatáshoz juthattak, ami még a járulékok fizetését sem fedezi számukra"– közölte Hana Dohálová, a Szlovák Fogtechnikusok Kamarájának elnöke.
Legrosszabb a helyzet a Magyarországgal és Ukrajnával határos régiókban, főleg a kisebb településeken. A csökkenő megrendelések száma összefüggésben van a megfertőződéstől való félelemmel, ugyanakkor az idősebbek a bizonytalan gazdasági helyzetben általában elhalasztják azt, hogy a fogsoruk rendbetételébe beruházzanak.
A fogorvosokon múlik, hogy az egészségbiztosítóktól kapott pénzt mire költik
Nehéz megmondani, hogy a jelenlegi helyzeten mennyit javíthat a fogpótlások támogatásának növelése ugyanis a biztosítóktól a pénz először a fogorvosokhoz vándorol, vélekedik Ľubica Poláčiková nagyszombati fogtechnikus. „A fogorvosoktól függhet az, hogy az esetleg növelt pénzösszeg eljusson hozzánk"– fogalmazott.
„Jelenleg nincs meghatározva az sem, hogy a fogorvos mennyit költhet a fogpótlások elkészítésére, illetve az egyéb munkákra. Az, hogy az egészségbiztosítóktól kapott pénzt mire költik, csak rajtuk múlik"– ismertette Peter Pinteš dunaszerdahelyi fogtechnikus.
Az egészségbiztosító 1996 óta nem növelte a pénzbeli hozzájárulását
„A kivehető fogpótlásért az egészségbiztosító 119,5 eurót fizet, amit az orvos kap meg, aki ezután az árlista alapján fizeti ki a fogtechnikust. Ez nagyon gyakran még az előállítási költséget sem fedezi"– magyarázza Hana Dohálová, a Szlovák Fogtechnikusok Kamarájának elnöke, hozzátéve: „Ez nagyon időigényes munka, több lenyomatot is kell készíteni és ezeket le kell próbálni, nem beszélve a költséges felszerelésről és műszerekről".
Ahhoz, hogy a fogtechnikus elfogadható bevételre tegyen szert legalább 20 kivehető fogpótlást kell készítenie havonta – fogalmazott az elnök.
Ugyanakkor az egészségbiztosító 1996 óta nem növelte a pénzbeli hozzájárulást.
Azóta viszont a bérleti díjak kétharmadával növekedtek, míg a pótlásokhoz használt anyagok zöme külföldről származik, ami így az árakban is megmutatkozik.
Az egészségbiztosítók úgy tesznek, mintha a fogtechnikusok nem is léteznének
A fogtechnikusok egyetértenek abban, hogy az egészségbiztosítók úgy tesznek, mintha ők nem is léteznének. „Nem tudom, hogy van–e valami elképzelésük, hogy mennyit fizetnek nekünk a fogorvosok az elvégzett munkáért"– jegyezte meg Dohálová. Mindezt jól példázza a Covid-járvány első hullámában alkalmazott eljárásuk.
„Az egészségbiztosítók akkor a fogorvosoknak a múlt évi forgalmuk 75%-áig fizettek kártérítést. Mi annak ellenére, hogy a munkánkért az egészségbiztosító a fogorvosokon keresztül fizet minket, semmit sem kaptunk"– zárta a kamara elnöke.
(Pravda.sk)
Illusztráció (Fotó: profession.hu)
SZMKT
Partnereink
- Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara
- Magyar Közgazdasági Társaság
- Romániai Magyar Közgazdász Társaság
- Vajdasági Magyar Közgazdasági Társaság
- Kárpátaljai Magyar Vállalkozók Szövetsége
- Vállalkozók Szövetsége
- Selye János Egyetem Gazdaságtudományi Kara
- Balassi Intézet - Pozsonyi Magyar Intézet
- Szlovákiai Magyarok Kerekasztala
- II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola
- VITEA Alapítvány
- Információs Társadalomért Alapítvány
- Pest Megyei és Érd Megyei Jogú Városi Kereskedelmi és Iparkamara
- Komárom-Esztergom Megyei Kereskedelmi és Iparkamara
- Győr-Moson-Sopron Megyei Kereskedelmi és Iparkamara
- Gazda Polgári Társulás
- Csemadok
- Fórum Kisebbségkutató Intézet
- FELVIDÉK.ma
- Nemzetstratégiai Kutatóintézet
Friss híreink
- Jövőre drágulhat a kenyér és a pékáru
- Karácsony előtt kerüljük a meggondolatlan költekezést!
- Látszólag apró tételeken is százezreket spórolhatnak a cégek
- Chilis siker a tengerentúlon
- A köztisztségviselők vagyonbevallásaiból szinte semmi sem derül ki
- Befagyasztják a minimálnyugdíjakat
- Megvesszük a beruházókat?
- A jövő évtől a Munka Törvénykönyve pontosítja az otthonról végzett munka feltételeit
Tőzsde
